Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

 

 
Grafik Saati Şirin Gurme
http://sirin-gurme.grafiksaati.org
 
Lor Peynirli Poğaça Tarifi

Hamur Malzemeleri:
2 adet yumurta (birinin sarısı poğaçaların üzerine sürülecek)
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı yoğurt (yoğurdun suyu ile beraber)
2 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
tuz

İç Malzemeleri:
lor peyniri
maydanoz
üzerine serpmek için çörek otu ve susam

Sponsor bağlantılar

Yapılışı

Unu geniş bir yoğurma kabına alıp üzerine kabartma tozu ekleyerek un, kabartma tozu ve tuzun birbirine karışmasını sağlayalım, ardından unun içine derin bir çukur açıp yumurtalardan birini tamamını ve diğerinin sarısını bir kaba ayırdıktan sonra kalan beyazını, ayrıca yoğurt ve sıvı yağı ekleyelim ve yoğuralım.15-20 dakika kadar dinlendirelim

Hamurun yumuşak, biraz cıvık ve ele biraz yapışıyor olmasına dikkat edin; böylelikle yumuşacık poğaçalar olsun. Hamur bu kıvama geldikten sonra avucumuzun ortasında açıp içine maydanoz ve lor peyniri karışımını koyalım. Elimizle yarım ay şekli verip, yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye dizelim. Kalan hamura da aynı işlemi uyguladıktan sonra ayırdığımız yumurta sarısını hamurların üzerine sürüp çörek otu serpelim.
Önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.

Hafif soğuduktan sonra servis edelim.

Not: Hamurunun yumuşak kıvamlı hafif cıvık ve yapışık olması çok önemli, buna mutlaka dikkat edilmelidir.

Kategori: Hamur işi

Bir anne gözüyle 4+4+4 eğitim sistemi

4+4+4 eğitim sistemi bugün uygulamaya kondu. Geçmişten bu yana en erken yaştaki çocuklar okullara koşuyor, öyle ki neredeyse daha emziğini çıkarmamış olanlar bile okula gidiyor. Bu konu epey tartışmalara neden olsa da, pek çok insan bu eğitim sistemine karşı olsa da, öyle ya da böyle bu uygulama hayata geçti ve işte ilk gün geldi çattı . Bu yıl okula 2.3 milyon çocuğun başlaması gerekiyor, ama ne kadarı başladı şu an bilemiyorum.
Grafik Saati kadınlar kulübü yemek tarifleri annelik ve bebek bakımı çocuk gelişimi
Nedir bu 4+4+4?
2012 - 2013 öğretim yılında 30 Eylül 2012 itibariyle 5 yaşını tamamlayacak olan çocuklar 1. sınıf öğrencisi olarak kayıt yaptırmış bulunmakta. Burada iş biraz karışıyor; çünkü ebeveynler çocuklarını göndermemek için "bedenen ve zihnen yetersizdir'' şeklinde rapor almaya çalışıyor. Ama sonuç olarak, rapor alınsa da bundan kaçış zor oluyor; çünkü asıl sorun alışılagelmişin dışında bir eğitim sistemi ve bu kadar erken yaşta okula başlayacak olan çocukların psikolojisi. Erişkin dönemde yaşanan psikolojik sorunların en çok bu dönemden kaynaklandığı konusunda psikiyatristler hemfikir.
Grafik Saati kadınlar klubü
Bu durumda, çocukların ay olarak yaşları ile ilgili şöyle bir seçme hakkı söz konusu: 60-66 aylık çocuklar için tercih ebeveynlerinde, 66-72 aylık çocuklar için ''bedenen ve zihnen yetersizdir'' raporunun çocuk gelişim uzmanlarından (Pediyatri bölümünden) alınması gerekiyor. 72 aylık ve daha büyük çocuklar için ise seçme şansı yok: yani ya gidecek ya da gidecek.

Oyun oynama ve yarmazlık yapma yıllarında disiplin! Nasıl yani?
Bir eğitimci olan babam, çocukluk dönemi tam anlamıyla yaşanmadığında ilerleyen dönemlerde okuldan sıkılma ve isteksizlik olduğunu gözlemlemiş ve yıllarca çocukların velilerine onları erken yaşta okula göndermemeleri gerektiğini ısrarla anlatmıştır. Şimdi ise maalesef anlatmak yetmiyor, kanun bunu gerektiriyor. Bugün okula başlayan çocukların eğitim sonucunda ne durumda bulunduklarını bundan 8-10 yıl sonrasında deneme-yanılma şeklinde göreceğiz. Zaten biz millet olarak her şeyi deneyip gördükten sonra karar veririz; bu konuda uzmanların ne söylediği çok da umurumuzda olmaz.

Bu konuda sizin ne düşündüğünüzü bilmiyorum, ama ben böyle düşünüyorum. Bu durumun çocukta büyük yaralar açabileceğini, sıkkınlık ve bezginlik yaratacağını , okuldan soğumasına ve eğitiminin başarısız olabileceğini düşünüyorum. Dilerim yanlış düşünüyorumdur; çünkü en kıymetlimiz olan çocuklarımız için en iyi olan neyse hep onu isterim. Ama dediğim gibi bundan 8-10 yıl sonra kesin ve net sonuçlar alarak deneme-yanılma ile göreceğiz, ne yazık ki Sevim de bu çocuklar arasında yer almış olacak.

Söylediklerim oldukça ağır olabilir, ama bu konuda herkesin bir fikir sahibi olabilmesi gerektiğini düşündüğümden konuyu bu şekilde ele almayı tercih ettim. Dilerim bu yazım sizlerin de bu konuda fikir sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Bugün sizlere yan tarafta gördüğünüz muhteşem poğaçanın tarifini vermek istiyorum. Dilerim hoşunuza gider ve keyifle ve huzurla tüketebilirsiniz.

Sevgiler,


SirinGurme.grafiksaati.org

Editör: Belgin Elçioğlu | Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Bebeklerin tuvalet alışkanlıkları by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://sirin-gurme.grafiksaati.org/6.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://sirin-gurme.grafiksaati.org adresinde mevcut olabilir.

 

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası