Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Çoban salatası tarifi - Salade du Berger salata çeşitleri salatalar ve mezeler tarifleri

Şirin Gurme Çoban salatası tarifi - Salade du Berger - Fransız yemekleri ve salatalar

Çoban salatası - Salade du berger yaparken kullanılacak malzeme - 6 kişilik

750 gram sırık domatesi
2 baş orta irilikte soğan
2 demet maydanoz
4 adet orta irilikte salatalık
Yarım bardak zeytinyağı
Bir buçuk limonun suyu
10-15 tane zeytin
İsteğe bağlı olarak tatlı yeşil biber
İsteğe bağlı olarak beyaz peynir
Yeteri kadar tuz

Çoban salatası - Salade du berger yapımı, nasıl yapılır - Salata ve mezeler

Salatalıkların kabuklarını soyduktan sonra bunları 1,5-2 santimlik parçalara doğrayalım. Tercihen domateslerin önce kabuklarını soyalım sonra da domatesleri doğramış olduğumuz hıyarların iriliğinde parçalara doğrayalım. Bol akarsuda yıkayıp kuruttuğumuz maydanozların yapraklarını saplarından ayıralım ve doğrayalım. Soğanları ince ince doğrayıp tuzla ovalım. Eğer salatayı Türk damak tadına göre yapmıyorsanız soğanları fazla ovmayalım, Türk damak tadına göre yapıyorsak soğanları iyice ovmamız gerekiyor. Bu salatayı yaparken Fransızlar soğanı resimdeki gibi diri bırakır.
Grafik Saati gençlik dergisi
Büyük bir kasenin içinde salatalıkları, domatesleri, soğanı ve maydanozu iyice karıştıralım. Yeteri kadar tuz serpip bir kez daha karıştırdıktan sonra karışımı salata servis tabağına boşaltalım. İsteğe bağlı olarak salataya tatlı yeşil biber de doğrayabiliriz. Çukur bir kapta limon suyuyla zeytinyağını çırparak iyice karıştıralım ve bunu gezdirerek salatanın üstüne dökelim.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Salata servis tabağını tercihen siyah zeytinlerle süsledikten sonra ve isteğe bağlı olarak salatanın üstüne beyaz peynir parçaları kattıktan sonra bu çoban salatasını yemek masasına götürüp servis yapabiliriz.

Afiyet olsun

Sosyal medyada biz
Şirin Gurme Facebook
Twitter
Facebook
Pinterest


DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası